OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Možná se ještě najdou pamětníci vydání prvního alba berounské skupiny ATOMIC „Nuclear Thrash“, byť moc jich asi nebude... i když. Metal byl v roce 1991 v Československu v kurzu a tak oficiální nahrávky pod velkými labely skutečně vydávaly mnohé skupiny, které by jinak na podobný počin nemohly ani pomýšlet, ani ne snad kvůli hodnotě své produkce, ale zkrátka proto, že jim podobných je jako hub po dešti. Tím zároveň nechci nijak shazovat tehdejší kvality ATOMICu, koneckonců jeden výlisek jeho poctivého debutového thrashe s nádherným motivem na obalu (mimochodem z dílny Franty Štorma z MASTER´S HAMMER) chovám dodnes doma ve své sbírce, tím chci jen jednoduše říct, že vydat desku zkrátka tehdy nebyl vůbec problém a nelze proto vlastně vyloučit, že se album mezi prostým lidem kovovým nakonec uchytilo.
Vlastnil jsem ještě dokonce následující nahrávku kapely „Breakpoint“ z roku 1993, ale ta už mě zdaleka tolik neoslovila, což zapříčinilo můj následný „odklon“ od ATOMICu, o němž jsem se nedávno s překvapením doslechl, že nejen existuje, ale dokonce vydává nové album. Co bylo s kapelou v mezidobí netuším (tedy krom toho, že někteří její členové se rovněž profilovali v na Metalopoli druhdy „populárním“ spolku BLACK HILL), jisté však je, že to nebylo nic zásadního.
Vše se však mění s letošním rokem, kdy berounští vydávají po sedmi létech zbrusu nové autorské album s názvem „Grand Prix“. První pohled na něj posluchači jistě nedodá nějaké zásadní očekávání, neboť kapela se jednak bůhvíproč zbavila svého krásného a troufám si říct i časem prověřeného loga a jednak na obal umístila velmi odbytý kreslený motiv, odkazující spíše na nějaké kovové neumětele ze sousední vesnice. Což samozřejmě ATOMIC nejsou, dodávám hned jedním dechem, pročež je určitě na škodu, že si nepohráli i s vizuální stránkou věci.
Hudebně se novinka jen jemně dotýká někdejších thrashmetalových časů a spíše se více odehrává ve středních tempech, soustředíce se na současné pojetí metalu s důrazem na šikovné melodie a vůbec snahu o pestrost výrazů i nálad. Občas mám dokonce dojem, že vysloveně vychází z toho, co, pokud se dobře pamatuji, produkovali výše zmínění BLACK HILL, jimž bylo vlastní podobné experimentování s klasickými metalovými tvary a útvary. Velmi silná je první půle celého alba, která vytahuje jeden perfektní kovový kus za druhým, a ať už je to svižná „Dron“, vysloveně hitová „Maulwurf“ či naopak opatrná „Union“, všude berounská pětice prokazuje skvělý autorský čich a potenciál se svým metalovým uměním vkusně pobavit a zaujmout. Ani zbytek nahrávky však nepostrádá povedená čísla („Nomád“, „Gambler“ a „Anděl spásy“), takže se zdá, že návrat ATOMIC má, na rozdíl od jiných, podobných případů, svůj smysl. Teď ještě, jak to uvidí fanouškovská základna, je-li vlastně vůbec jaká.
Vůbec ne špatný návrat domácích ATOMIC, jež si svých pět minut slávy užili těsně po sametové revoluci.
7,5 / 10
Jirka Heller
- zpěv
Marek Bureš
- kytara
Pavel Marcel
- kytara, klávesy
Štefan Dolák
- baskytara
Martin Bureš
- bicí
1. Intro
2. Dron
3. Grand Prix
4. Maulwurf
5. Union
6. Nomád
7. Zůstaň němou
8. Gambler
9. Jekyll & Hyde
10. Anděl spásy
Grand Prix (2016)
Labyrint (1999)
Breakpoint (1993)
Nuclear Thrash (1991)
Vydáno: 2016
Vydavatel: Atomic Records
Stopáž: 34:32
Produkce: ATOMIC
Studio: FatDog studio Karlštejn
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.